BiljkeGlavočikeNeven (Calendula officinalis)

Neven (Calendula officinalis)

-


Neven (Calendula officinalis) je jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice Glavočika (Asteraceae). Ova očaravajuća biljka, sa svojim svijetlo narančastim ili zlatnožutim cvjetovima, ne samo da je vizualno privlačna, već pruža i mnoge prednosti za zdravlje, što je čini omiljenom u tradicionalnoj medicini.

Razgranate i malo dlakave stabljike nevena su uspravne i visoke od 30 do 50 cm. Duguljasti, kopljasti listovi, sitno nazubljeni, izmjenično su postavljeni. Pomalo obuhvaćaju stabljiku. Svijetli cvijet, tamnožut ili narančast, kiti vrh svake stabljike. Cvijet odiše posebnim, svojstvenim mirisom.

Jednogodišnji, vretenasti korijen razvija brojne žile. Biljka nevena je oporog okusa i uljnato ljepljiva na dodir. Ove karakteristike čine je jedinstvenom među ostalim biljkama. Kao omiljeno cvijeće sadi se po vrtovima i vinogradima, a sam raste na livadama.

Taksonomija

Carstvo:Plantae
Red:Asterales
Porodica:Asteraceae
Rod:Calendula
Vrsta:Calendula officinalis
Sinonimi: Caltha officinalis (L.) Moench

Narodni i drugi nazivi: Ljekoviti neven, vrtni neven, prstenčac, ognjec

Vrijeme cvatnje

IIIIIIIVVVI
VIIVIIIIXXXIXII
Neven na njemačkom: Ringelblume
Neven na engleskom: Marigold

Šta sadrži neven?

U svom sastavu, neven donosi pravu paletu korisnih sastojaka. Među mineralima, ističu se kalcij i sumpor, dok se gorke tvari, jabučna i salicilna kiselina odnose na organske spojeve. Izuzetno bogatstvo ove biljke dalje se očituje u prisustvu eteričnog i masnog ulja, kao i gume i smole.

Za neven su karakteristične i heterozidne boje te sluz, dok šećeri i bjelančevine daju nutritivnu vrijednost. Biljka također sadrži fitosterol, što može pridonijeti zdravlju srca. U njenom sastavu nalazimo i saponin, kalendulin i sol, svaki s posebnim ljekovitim svojstvima. Ova raznolikost sastojaka čini neven iznimno bogatom i korisnom biljkom.

Kada se bere neven?

Neven cvjeta od juna do oktobra, a beremo ga ljeti, u punom cvatu. Za lijek najčešće koristimo cvijet. Potrebno je birati debele cvjetove jarkonarančaste boje, izbjegavajući blijede i tanke. Brzo sušenje na propuhu ključno je za očuvanje prirodne boje cvjetova. Latice nevena imaju najveću vrijednost, stoga se posebno vrednuju u ovom procesu.

Calendula officinalis

Ljekovita svojstva nevena

Neven, poznat i kao Calendula officinalis, predstavlja pravu prirodnu ljekarnu, zahvaljujući mnoštvu ljekovitih svojstava. Antioksidansi koji se nalaze u ovoj biljci pomažu tijelu u borbi protiv slobodnih radikala, čime se održava opće zdravlje organizma. Ova biljka se tradicionalno koristi za smirivanje upalnih stanja, pa je njena primjena učinkovita kod kožnih problema poput opeklina, ekcema i psorijaze.

Također, treba naglasiti da je neven prirodni antiseptik, što ga čini korisnim u liječenju manjih rana, posjekotina i uboda. Flavonoidi prisutni u ovoj biljci potiču brže zacjeljivanje tkiva, dok karotenoidi jačaju imunološki sustav. Neven također igra važnu ulogu u aromaterapiji, gdje se koristi za smanjenje stresa i poboljšanje raspoloženja. Njegova sveobuhvatna ljekovita svojstva čine ga izuzetno vrijednim dodatkom svakom domaćem ljekarničkom ormariću.

Neven kao lijek – Priprema, primjena i djelovanje

Neven, cvijet sa raznovrsnim primjenama, nudi prirodna rješenja za mnoge zdravstvene probleme. Primjenjuje se kako u vanjskoj, tako i u unutrašnjoj upotrebi, djelujući kao blagi antibiotik. Pripravci nevena koriste se za tretiranje različitih stanja, uključujući kožne bolesti i probavne probleme.

suhi cvijet nevena

Vanjska primjena nevena

Neven se priprema za vanjsku upotrebu na nekoliko načina. Može se pripraviti kao čaj, tinktura, macerat ili mast. Čaj od nevena priprema se od 10 g cvijeta na 1 dl kipuće vode. Tinktura se priprema od 20 g cvijeta namočenih u jedan litar 70% alkohola. Mast se priprema od 10 g nevenove tinkture dobro izmiješane sa po 20 g lanolina, vazelina i cinkova oksida.

Ovi pripravci koriste se za mazanje kože oboljele od različitih kožnih bolesti, posebno impetiga. Rane se prvo isperu odvarom, premažu tinkturom razblaženom s 3 dijela prokuhane vode, a potom se namažu masti.

Pripravak od 80 g lišća i cvijeta nevena, poparen s litrom kipuće vode, može se koristiti za ispiranje rana, osipa, čireva, opekotina i ozeblina. Također je koristan za ispiranje upaljenih oči, 4-5 puta dnevno.

Neven protiv psorijaze

Za liječenje psorijaze preporučuje se mješavina 25 g nevenova cvijeta i stučenih pupoljaka oraha, kruške i topole. Ova mješavina se stavlja u staklenku s jednim litrom ulja, bocu omotati u čiste krpe i ostaviti 6 sati u loncu u kojemu voda polako ključa. Zatim se to, još toplo, procijedi kroz čisto suho platno i čuva na hladnom mjestu. Napadnuti dijelovi kože mažu se ovim uljem svaku večer.

Liječenje Impetiga uz pomoć nevena

Kod impetiga, preporučuje se kuhanje mješavine od 1 kg sitno narezanih vrhova oraha, kruške, hrasta i 25 g nevenova cvijeta u 20 l vode. Nakon dva sata kuhanja, mješavina se procijedi. Oboljela mjesta se peru ovom mlakom tekućinom, a istovremeno se oblozi od nje stavljaju svaki dan po 1-2 sata. Nakon što se mjesta osuše, namažu se svježim uljem.

Nevenova mast je lijek za rane i opekotine

Nevenova mast se priprema tako da se 1 šolja svježe iscijeđenog soka od lišća i cvijeta, 2 šolje nesoljene svinjske masti (kod kuće topljene) i pola šolje voska miješaju na vatri dok se sve ne sjedini. Mast se koristi i u slučaju otečenih žlijezda, škrofuloze, dubokih i zloćudnih čireva koji teško zarastaju i starih rana.

Unutrašnja upotreba nevena

Uz vanjsku upotrebu, neven se koristi i za unutrašnju upotrebu. Uzima se kao čaj za liječenje čireva želuca, otečene jetre i žutice. Također, može se koristiti za liječenje bolesti bubrega, groznice i uklanjanja otrovnih tvari iz tijela. Za regulisanje menstruacije i uklanjanje menstrualnih bolova, preporučuje se uzimanje tinkture ili ekstrakta od stabljike i cvijeta nevena.

Neven kao lijek za gripu i prehladu. Da bi se izazvalo znojenje u liječenju gripe i prehlade, preporučuje se pripravak od cvijeta nevena, bazge, lipe, crnog sljeza i despika, poparen s pola litre kipuće vode. Pije se što toplije, tri puta dnevno.

Macerat od nevena

Macerat od nevena

Uljni macerat od nevena se primjenjuje kod upalnih bolesti kože, bolova u mišićima i zglobovima. Također, koristi se nakon sunčanja i za liječenje opeklina. Odličan je za njegu dječje kože i liječenja raznih upalnih kožnih bolesti. Tradicionalno se pripremao u svinjskoj masti, ali se sada često koristi maslinovo, bademovo ili suncokretovo ulje.

Kako pripremiti macerat od nevena

Da biste napravili macerat, u staklenu teglu željene veličine stavite cvjetove nevena i prelijte ih biljnim uljem (maslinovo, suncokretovo itd.). Macerat se povremeno mora izlagati suncu tijekom procesa maceriranja, jer svjetlost pospješuje stvaranje aktivnih tvari. Nakon što odstoji 3-4 tjedna, ulje filtrirajte i pretočite u tamne staklene boce. Macerat čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.

Liječenje bolesti srca i krvnih žila

Neven je poznat po svojim mnogobrojnim korisnim svojstvima, a jedno od njih je sposobnost normalizacije krvnog tlaka. Uz to, neven se može koristiti za ublažavanje simptoma kao što su nedostatak daha, oticanje, smanjenje kontraktilnosti srčanog mišića, aritmije i povećane kontrakcije.

Alkoholna tinktura nevena može biti izuzetno korisna u ovom kontekstu. Uzmite 35-40 kapi tinkture tri puta dnevno s malo vode. Alternativno, možete koristiti 15-20 kapi alkoholne tinkture na kocki šećera, otprilike sat ili dva nakon obroka.

Tinktura nevena može se koristiti i za liječenje upale uha. Za ovu svrhu, trebate kapati jednu kap nevena na vanjski dio uha, a zatim lagano utrljati masirajući pokrete u uhu. Vodite računa da ne kapatite direktno u uho. Ako je upala ušnog bubnjića, primjenjujte 1-2 kapi tinkture nevena dnevno.

Iako je tinktura nevena općenito smatrana sigurnim lijekom, njegova uporaba može izazvati alergijske reakcije kod nekih ljudi. Važno je napomenuti da tinkturu nevena ne bi trebali koristiti tijekom trudnoće i laktacije. Tinktura sadrži etilni alkohol. Osim toga, neven ima svojstvo snižavanja krvnog tlaka, što treba uzeti u obzir kod osoba s niskim krvnim tlakom.

Čaj od nevena

Čaj od nevena za šta je dobar

Neven je biljka koja se stoljećima koristi u ljekovite svrhe, a njeni su cvjetovi bogati supstancama koje blagotvorno djeluju na naše tijelo. Između ostalog, čaj od nevena koristi se za čišćenje organizma, suzbijanje upalnih procesa, snižavanje razine kolesterola, liječenje ženskih bolesti, smirivanje upale desni, a čak i protiv ispadanja kose.

Priprema čaja od nevena

Priprema čaja od nevena je vrlo jednostavna. Trebat će vam 2 kašikice osušenih cvjetova nevena i 4 decilitra vode. Da biste pripremili čaj, zagrijte vodu na oko 100 stepeni. Kada voda dostigne ovu temperaturu, dodajte cvjetove nevena. Sada trebate pustiti vodu da proključa i zatim je smanjiti na laganoj vatri na pola minute.

Nakon 3 minute, procijedite čaj i spremni ste za uživanje u njegovim zdravstvenim prednostima. Pijenje čaja od nevena može vam pomoći da poboljšate svoje zdravlje na mnoge načine, a također pruža ukusan način da se opustite i de-stresirate.

Latest news

Sustanon 250 steroid: tutto cio che devi sapere

Sustanon 250: Una panoramica sullo steroide Cos'e Sustanon 250?

How Long Do Drugs Stay In Your System?

How Long Do Drugs Stay In Your System? It’s recommended to dispose of expired medications...

Can You Overdose on Flexeril? Side Effects & Symptoms

Can You Overdose on Flexeril? Side Effects & Symptoms Although Flexeril doesn’t produce a euphoric...

Bijeli sljez (Althaea officinalis)

Bijeli sljez (Althaea officinalis L.) je zeljasta trajnica iz porodice sljezovki (Malvaceae), poznat i...

Djetelina Lucerna (Medicago sativa)

Djetelina Lucerna (Medicago sativa), trajna zeljasta biljka iz porodice mahunarki (Fabaceae), krasi uspravnu stabljiku...

Možda vam se sviđaNOVO
Nove biljke na stranici