BiljkeUsnaticeTrava iva (Teucrium montanum)

Trava iva (Teucrium montanum)

-

Trava iva (Teucrium montanum) je puzeći polugrm iz porodice usnatica (Lamiaceae). Inače je mala biljka 10-30 cm, koja čini okruglaste, na kamen polegle busenove. Stabljike su pretežno uzdignute i djelomično odrvenjene. Listovi su bez peteljke, s donje strane dlakavi i svjetlije boje, a s gornje tamnozeleni.

Cvjetovi se nalaze na vrhovima grančica, skupljeni u cvatove glavičastog oblika. Latice su svijetložute, gotovo bijele boje. Gornja usna je smanjena, a donja jako razvijena i petodijelna. Čašica je građena od 5 lancetastih zubaca. Gola je ili rijetko dlakava. Veoma je gorka s prepoznatljivim aromatičnim mirisom.

Taksonomija

Carstvo:Plantae
Red:Lamiales
Porodica:Lamiaceae
Rod:Teucrium
Vrsta:Teucrium montanum
Sinonimi: Teucrium montanum L., Teucrii montani herba

Narodni i drugi nazivi: planinski dubačac, dupčac, gorski cmilj

Vrijeme cvatnje

IIIIIIIVVVI
VIIVIIIIXXXIXII
Trava iva na njemačkom: Der Berg-Gamander
Trava iva na engleskom: Mountain Germander

Šta sadrži trava iva?

Trava iva, poznata po svojim ljekovitim svojstvima, bogata je raznim bioaktivnim sastojcima. Sadrži gorke tvari koje pomažu u poboljšanju probave. Tanini sa svojim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima, i eterično ulje, koje ima višestruke terapeutski relevantne učinke. Osim toga, trava iva sadrži holin, heterozid i saponozid. Važno je napomenuti da je ova biljka potpuno bezopasna za upotrebu, što znači da nije otrovna.

Kada se bere trava iva?

Cvjeta od jula do septembra. Za lijek se skuplja nadzemni dio biljke za vrijeme cvatnje. Nožem ili oštrim škarama režu se lisnati cvjetni vrhovi grančica. Suši se u hladu na prozračnom mjestu. Raste po suhim, toplim i krševitim mjestima, uglavnom na visinama oko 800 m i više. Većinom raste na južnim stranama.

Ljekovita svojstva trave ive

Trava iva je istinski prirodni lijek, koji je koristan za jačanje imunološkog sistema, olakšavanje stresa, te tretiranje različitih želučanih i žučnih bolesti. Ova biljka snažno djeluje zahvaljujući svojim gorkim tvarima, taninima i drugim aktivnim komponentama. Svojim antiseptičkim djelovanjem, trava iva pomaže u uništavanju patogenih mikroorganizama, čišćenju štetnih tvari iz crijeva i želuca, a pokazala se efikasnom i kod raznih infekcija usta i grla.

Čaj od trave ive poznat je kao efikasno sredstvo za čišćenje krvi i ublažavanje grčeva. Također, koristi se za tretman groznica, šećerne bolesti, te u najnovijim istraživanjima pokazuje antioksidativna svojstva na razini ginka i zelenog čaja. Trava iva je korisna i za kožne bolesti, s obzirom da njeni balzami pružaju olakšanje kod reumatizma i drugih kožnih tegoba. Ova univerzalna biljka nudi široki spektar terapijskih benefita, pružajući prirodnu podršku tijelu u borbi protiv raznih bolesti.

Trava iva kao lijek – Priprema, primjena i djelovanje

Trava iva je biljka koja se koristi u narodnoj medicini za različite svrhe. Čaj od trave ive pomaže u ublažavanju grčeva, čišćenju krvi, liječenju groznica, a koristi se i kao pomoć kod šećerne bolesti. Prema istraživanjima, razina antioksidativnih tvari u ovom čaju je podjednaka onoj u ginku i zelenom čaju, koji su poznati po svojoj izuzetnoj ljekovitosti.

Recept za pripremu tinkture od trave ive

Za pripremu tinkture, potrebno je 20 g biljke potopiti u 100 ml konjaka i ostaviti da odstoji dvije sedmice. Tinktura se zatim koristi za liječenje bolesti žuči ili hemoroida, uzimajući tri puta dnevno po 20 kapi.

Tinktura trave ive kao lijek za hemoroide

Ova tinktura koristi se za liječenje hemoroida, bolesti jetre i žuči, jer potiče stvaranje i protok žučne kiseline. Trava iva također povoljno djeluje na kožu, posebno u slučaju rana i promjena na koži. Vrlo je popularna u obliku balzama za ublažavanje reumatizma. Mnogi je smatraju univerzalnim lijekom za većinu bolesti.

Tinktura za jačanje imuniteta

Trava iva može se kombinovati s matičnjakom, majčinom dušicom i hajdučicom za pripremu čaja za jačanje organizma. Svaka biljka treba biti u jednakim omjerima, na primjer, pomiješajte po 20 grama svake biljke. Za pripremu čaja, prelijte jednu jušnu žlicu ove mješavine šalicom kipuće vode i ostavite da se ohladi oko 20 minuta. Procijedite i pijte tri puta dnevno pola sata prije jela.

Tinktura za probavne i dišne puteve

Za liječenje probavnog sustava i dišnih puteva, prelijte jednu čajnu žličicu suhe trave ive s 2 decilitra vruće vode. Ostavite da odstoji pola sata i procijedite. Pijte od 2 do 3 šalice čaja dnevno. Za liječenje probavnog sustava, čaj ne treba sladiti, a za liječenje dišnih puteva možete ga zasladiti medom po želji.

Trava iva ublažava simptome reume i artritisa

Trava iva je također poznata po svojim svojstvima u ublažavanju reumatizma. Tradicionalni način pripreme ljekovite masti uključuje svinjsku mast, koja se može koristiti u izradi ovog preparata. U tri žlice rastopljene, ne prevruće masti, dodajte dvije žlice sitno narezanih suhih dijelova biljke. Ostavite smjesu da se ohladi i otvrdne, zatim je lagano rastopite i ohladite. Ponovite postupak još dva puta, a nakon toga mast ocijedite u pripremljene posude.

Čajna mješavina za brži oporavak kod upale pluća

Za brži oporavak kod upale pluća, pomiješajte po 100 grama trave iva, omana (Inula helenium) i očajnice (Marrubium vulgare). Tri jušne žlice ove mješavine pomiješajte sa 750 ml proključale vode, promiješajte i pokrijte. Ostavite da odstoji 30 minuta, procijedite i pijte tokom dana u manjim gutljajima, nezaslađeno.

Čajna mješavina za normalizaciju rada jetre

Za normalizaciju rada jetre, pomiješajte po 20 grama trave iva, gujine trave (Silybum marianum) i maslačka (Taraxacum officinale). Biljke sameljite u blenderu, spremite u teglicu koja se može dobro zatvoriti i čuvajte na tamnome mjestu. Svakog dana uzimajte po jednu žličicu praha s malo vode ili čaja od nane, tri puta dnevno, pola sata prije jela. Kura traje mjesec dana.

Gorka travarica za poboljšanje probave i apetita

Za poboljšanje probave i apetita, pomiješajte 20 grama trave iva te po 10 grama trave lincura (Gentiana lutea), podubica (Teucrium chamaedrys) i iđirot (Acorus calamus). Biljke stavite u čistu, suhu teglu ili bocu i prelijte litrom jake rakije. Dobro zatvorite i ostavite na tamnom i hladnom mjestu 12 dana, uz povremeno mućkanje. Nakon toga, procijedite i pijte po jednu čašicu prije jela.

Uz redovito korištenje ovih prirodnih lijekova na bazi trave ive, osigurat ćete bolje zdravlje i ublažiti mnoge tegobe. Važno je, međutim, uvijek se posavjetovati s liječnikom prije nego što počnete s bilo kojim tretmanom kako biste osigurali da je siguran i učinkovit za vaše zdravstveno stanje.

Latest news

Sustanon 250 steroid: tutto cio che devi sapere

Sustanon 250: Una panoramica sullo steroide Cos'e Sustanon 250?

How Long Do Drugs Stay In Your System?

How Long Do Drugs Stay In Your System? It’s recommended to dispose of expired medications...

Can You Overdose on Flexeril? Side Effects & Symptoms

Can You Overdose on Flexeril? Side Effects & Symptoms Although Flexeril doesn’t produce a euphoric...

Neven (Calendula officinalis)

Neven (Calendula officinalis) je jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice Glavočika (Asteraceae). Ova očaravajuća biljka,...

Bijeli sljez (Althaea officinalis)

Bijeli sljez (Althaea officinalis L.) je zeljasta trajnica iz porodice sljezovki (Malvaceae), poznat i...

Možda vam se sviđaNOVO
Nove biljke na stranici